My Elements – Vitaminall

Неопходни елементи за силен организам полн со енергија

Мултивитамински ефервесцентни таблети со пријатен вкус на јагода

Vitaminall од myelements:

* Содржи комбинација од витамини и минерали кои придонесуваат за намалување на уморот и исцрпеноста (витамин Б2, витамин Б3, витамин Б6, витамин Б12, витамин Ц, фолна киселина, пантотенска киселина, магнезиум, бакар и железо)

* Содржи комплекс од минерали: селен, цинт, бакар, железо и магнезиум и дополнително екстрактот од жен-шен кои придонесуваат за намалување на мамурлак

* Содржи комплекс од Б витамин, витамин Ц, биотин, ниацин, калциум и магнезиум кои припагаат во нормална психолошка функција и функционирање на нервниот систем

* Содржи витамини Ц, А, Б6, Б12, железо и селен кои ја помагаат функцијата на имунолошкиот систе

* Содржи витамин Ц, Е, А и селен кои имаат улога во заштита на клетките од оксидативен стрес

* Содржи Коензим Q10 кој придонесува за заштита на срцето и крвните садови

Дозирање

Се зема како додаток на исхрана за возрасни, една ефервесцентна таблета дневно, растворена во 200 ml вода, препорачливо со оброк.

Една ефервесцентна таблета содржи:

Коензим Q10 (убикинон) 5 mg, Екстракт од жен-шен (Сибирски жен-шен, 0,8% гинсенозиди) 50 mg, Магнезиум (карбонат) 56 mg, Витамин Ц (аскорбинса киселина) 120 mg, Калциум (карбонат) 120 mg, Витамин Е (DL- алфа-токоферол ацетат) 12 mg, Ниацин (никотинамид) 16 mg, Цинк (сулфат) 5mg, Железо (сулфат) 3 mg, Пантотенска киселина (D-пантотенат, калциум) 6 mg, Витамин Д3 (холекалциферол) 5 μg, Витамин Б6 (пиридоксин хидрохлорид) 1.4 mg, Витамин Б2 (рибофлавин) 1.4 mg, Витамин Б1 (тиаминмононитрат) 1.1 mg, Бета каротен 1 mg, Бакар (сулфат) 0,5 mg, Манган (сулфат) 300 μg, Фолна киселина (птероилмоноглутаминска киселина) 200 μg, Селен (натриум селенат) 55 μg, Биотин (D-биотин) 50 μg, Хром (хром III хлорид) 40 μg, Витамин Б12 (цијанокараламин) 2,5 μg.